Updated Postseason Info & Unofficial C1, C2, D1 & D2 State Pairings
Class B Sub-State Pairings/Information Class A District Pairings & Results: Class B District Pairings & Results: Class C1 Subdistrict Pairings & Results: Class C2 Subdistrict Pairings & Results: Class D1 Subdistrict Pairings & Results: Class…
Access all of Prep Dig
Continue reading this article and more.
Continue Reading- Class A District Pairings & Results:
- Class B District Pairings & Results:
- Class C1 Subdistrict Pairings & Results:
- Class C2 Subdistrict Pairings & Results:
- Class D1 Subdistrict Pairings & Results:
- Class D2 Subdistrict Pairings & Results:
- Up-to-Date Grand Island Hotel, Restaurant and Attraction Information
Unofficial Class C-1, C-2, D-1 and D-2 state tournament pairings. The NSAA will release the official state tournament brackets late Saturday night.
Class C-1
Thursday’s first-round games all at Grand Island High School
#2 Ogallala (31-6) vs. #7 Wayne (24-6), 2 p.m.
#3 Chadron (27-3) vs. #6 Kearney Catholic (24-8), 4 p.m.
#1 Columbus Scotus (25-3) vs. #8 Syracuse (27-4), 6:30 p.m.
#4 Minden (25-4) vs. #5 Wahoo (28-3), 8:30 p.m.
Class C-2
Thursday’s first-round games all at Grand Island Northwest High School
#2 Hastings St. Cecilia (25-8) vs. #7 Lutheran Northeast, 9 a.m.
#3 Crofton (23-4) vs. #6 Palmyra (25-5), 11 a.m.
#1 Freeman (25-5) vs. #8 Ord (20-11), 2 p.m.
#4 Humphrey/Lindsay HF (30-2) vs. #5 Guardian Angels CC (29-4), 4 p.m.
Class D-1
Thursday’s games, all played at Grand Island Central Catholic
#1 St. Mary’s (30-1) vs. #8 Cross County (17-16), 2 p.m.
#4 Friend (25-5) vs. #5 CWC (23-6), 4 p.m.
#2 BDS (28-3) vs. #7 Brady (23-6), 6:30 p.m.
#3 Howells-Dodge (23-8) vs. #6 Axtell (22-9), 8:30 p.m.
Class D-2
Thursday’s games
#7 Leyton (30-2) vs. #2 Giltner (28-2), at Grand Island CC, 9 a.m.
#6 Sterling (25-7) vs. #3 Mead (26-5), at Grand Island CC, 11 a.m.
#1 Bertrand (31-0) vs. #8 Wallace (16-7), at GI Northwest, 6:30 p.m.
#4 Falls City Sacred Heart (26-5) vs. #5 Stuart (24-6), at GI Northwest, 8:30 p.m.